Haymana Belediyesi’nin Borcu 387 Milyon Türk Lirası

Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya, CHP İlçe Başkanı Kasım Koç, meclis üyeleri,  STK Başkanları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.  Bugün göreve gelişlerinin birinci ayı olduğunu belirten Haymana Belediye Başkanı Levent Koç o gün bugündür Belediyenin genel işleyişi, içinde bulunduğu mevcut durum, ivedilikle yapmaları gerekenler ve uzun vadede yapılması gerekenlerle ilgili bir aydır çalıştıklarını söyledi.

Koç “Nüfus Yoğunluğuna Göre En Borçlu Belediye Haymana”

Başkan Koç, göreve gelir gelmez ilk olarak bağımsız bir denetim şirketi ile anlaşarak Belediye’nin içinde bulunduğu mali durumunu incelettiklerini belirtti. İncelemeler sonucunda Haymana Belediyesi, Belediye Şirketi ve Merkez Kaplıca inşaatının toplam borcunun 387 milyon 603 bin 666 TL olduğunu ifade eden Koç “Bu rakamlar ışığında 31 Mart Seçimlerinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi’nin sahip olduğu 16 belediye içerisinde nüfus yoğunluğuna göre en borçlu belediye Haymana Belediyesi.” diye konuştu.

“Merkez Kaplıca İnşaatı Bu Yıl Bitecek”

İnşaatın yüzde 35’inin tamamlandığı ve 167 milyon TL borcu bulunan Merkez Kaplıca’nın inşaatını sene sonuna kadar bitireceklerini söyleyen Koç “Öncelikli derdimiz kaplıca binamız, bize en büyük geliri getirecek olan Haymana Belediyesi’ni, Haymana’yı ve esnaflarımızı ayakta tutacak olan öncelik kaplıca binamız. Bu bina her ne pahasına olursa olsun bu yıl bitecek. İki yılda sadece yüzde 35’i yapılmış bu inşaatın kalan yüzde 65’ini sene sonuna kadar bitireceğiz.” dedi.

Koç “Tasarruf… Tasarruf… Tasarruf”

Göreve geldiklerinde en önemli ikinci talimatlarının tasarruf olduğunu ifade eden Başkan Koç “Kademede incelemelerde bulunduk. Hurdaya çıkarılmış araçlar vardı. Satışı yapılacaktı. Durdurun dedik. 15 tane usta getirdik. Bu araçlar şu an tamir ediliyor, önümüzdeki ay hizmete başlayacak. Dün itibariyle akaryakıt verilerini aldım. Buna göre 1 Mart- 31 Mart arasında kullanılan akaryakıt miktarı yaklaşık 42 bin litre. Bir ayda kullanılan akaryakıt bu. Toplam maliyeti 1 trilyon 808 bin Türk Lirası. Gelelim nisan ayına, bizim dönemimize. Bir ayda kullanılan akaryakıt miktarı yedi bin beş yüz litre. Maliyeti 322 bin lira. Bir ayda sadece akaryakıtta yaptığımız tasarruf 1 milyar dört yüz bin Türk lirası. Nasıl yaptık? Tasarrufla. Kimin parası? Sizin paranız. O para kasada kaldı.” diye konuştu.

Seçim süreci boyunca şeffaflıktan bahsettiklerini belirten Başkan Koç bu anlayışla Haymanalıları Belediye’nin çalışmaları ile ilgili bilgilendirmeye devam edeceklerini, hiçbir konuda ketum olmayacaklarını, hemşehrilerinin Belediye ile ilgili her bilgiye ulaşacaklarını ve bilgilendirme toplantılarının devam edeceğini söyledi.

Borçların Açıklandığı Pankart Belediye Binasına Asıldı

Toplantının ardından borçların kalem kalem açıklandığı pankart Haymana Belediyesi binasına asıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir