Rekor seviyeden dönen borsa için yeni tahmin! Geri çekilmenin nedeni belli oldu

  • Haber7

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 0,23 yükselişle 10.701,24 puandan başladı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,29, holding endeksi yüzde 0,16 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 1,46 ile spor, tek kaybettiren yüzde 0,11 ile iletişim oldu.

Analistler, küresel piyasaların, geçen haftanın son işlem gününde ABD’de Michigan Üniversitesi tarafından ölçülen enflasyon beklentilerindeki gevşemenin etkisiyle haftaya pozitif bir seyirle başladığını kaydederken, bu hafta ABD’de büyüme verileri başta olmak üzere yoğun veri gündeminin yatırımcıların odağına yerleştiğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta son 3 haftanın dip seviyelerini gören altın fiyatları ise yeniden yükselişe geçmişti. Altın, merkez bankalarının faiz indirim süreçlerini ertelemesi nedeniyle yeniden durağan bir seyir izlemeye başladı.

Altın fiyatları yatay seyirde ilerliyor. Küresel merkez bankalarının faiz indirimine gitme süreçlerini yüksek enflasyon verileri nedeniyle ertelemeye başlamalarından ötürü altın fiyatlarında yükseliş hız kesti.

Ekonomist Mustafa Aşkın, piyasalarda gündemi Haber7’ye değerlendirdi.

 

 

BORSA’DA YENİ REKORLAR GELECEK Mİ?

Borsa İstanbul’un hızlı bir trend göstererek 11 bin puanı gördüğünü dile getiren Ekonomist Mustafa Aşkın, BIST’in bu hafta düzeltme ve sindirme hareketi içerisinde olacağını söyledi. Borsa’nın 10,600 bandında iki ileri bir geri stratejisinde devam edebileceği yönünde tahminlerde bulunan Aşkın, “Hafta içerisinde 10,400’lere doğru bir geri çekilme yaşanabilir” diye konuştu.  

Öne çıkan sektörlere ilişkin konuşan Aşkın, “Yaz ayları ile ulaşım ve turizm sektörleri trende girebilir. Geçtiğimiz hafta da bunu gördük. Bankacılık sektöründeki gelişmeler ile holdinglere ve epeydir sessiz kalmış olan demir çelik sektörüne dikkat etmek gerekiyor” dedi.

Halka arzlar konusunda yatırımcılara uyarılarda bulunan Aşkın, elde edilecek gelirlerin nerde kullanıldığına dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Ortak satış noktasına ilişkin de dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Aşkın, halka arzların eskisi kadar yukarı yönlü hareket etmediğini belirtti.

 

 

ALTINDA İKİ ÖNEMLİ RİSK! 

Geçtiğimiz haftalarda sıklıkla “Altının düzeltme yapması gerek 2,500 – 2,300 seviyelerinde geri çekilmeler olabilir” şeklinde yorumlarda bulunan Mustafa Aşkın, altında görülen düşüşün nedenini “Fed’in sıkı duruş beklentisi ve hızlı çıkışın sindirilmesi” olarak iki başlıkta değerlendirdi. Ons altında yıl sonu tahminini 2,600 – 2,650 seviyelerinde açıklayan Aşkın, gram altında ise yıl sonu beklentisini 2,750 – 2,800 olarak belirtti.

Altında dikkat edilmesi gereken iki önemli başlığı söyleyen Aşkın, Fed’in faiz indirim beklentisinin erken gelebilme ihtimali ile altında beklentinin artacağını söyledi. Aşkın, Ortadoğu’da tırmanan gerginlikler ve belirsizlik ile beklenmeyen bir sıcak olay karşısında altın fiyatlarının da yine yükselebileceğini söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir